psychomama
  • O NAS
  • PARENTS FIRST
    • LOVE FIRST
    • ME FIRST
    • CHILD FIRST
    • LOVE MONDAYS
    • MENTOO
  • REKOMENDACJE
  • KSIĄŻKI
  • MATCHA TALKS
  • EXPERT TALKS
  • SKLEP
LOVE FIRSTME FIRST

Szczęście nie rodzi się w poczekalni

psychomama_Julia 2 marca 2016
napisane przez psychomama_Julia 2 marca 2016

Wiele rzeczy nie daje szczęścia: zdanie matury na same szóstki, niebieskie oczy czy piękna opalenizna, dojrzałe avocado czy posiadanie domku w górach, piękne słońce, podróż jachtem. Nic samo w sobie nie daje szczęście. Powody szczęścia w jednej sytuacji mogą być powodami nieszczęścia w innych. Nic samo w sobie nie jest szczęściem, ani nie decyduje o tym, czy będziemy szczęśliwi  czy nie. Ale z jakichś powodów ludzie uparli się, że czynnikiem decydującym, który nie daje szczęście, są pieniądze.

Uwielbiam rozmowy po pijaku ludzi z Mordoru – że po co to wszystko, że najchętniej rzuciliby wszystko i zostali rybakami na małej wyspie zagubionej na Filipinach, gdzie ostatnio nurkowali. „Tam ludziom nie trzeba wiele do szczęścia”. Lub po każdej podroży do Indii i z powrotem, lub nawet po oglądaniu zdjęć z Indii, Kambodży czy Indonezji, pada sakramentalne stwierdzenie: „Ludzie tam są biedni, ale szczęśliwi. Pieniądze szczęścia nie dają”.

Pieniądze mogą dawać szczęście lub nie. Tak jak brak pieniędzy – może dawać szczęście lub nie. Wygodnie wszystko uprościć i sprowadzić do pieniędzy – mimo, że dobrze wiemy z własnego doświadczenia, że kiedy nie mieliśmy pieniędzy –  byliśmy nieszczęśliwy, a kiedy potem mieliśmy – też byliśmy nieszczęśliwi. I powód, dla którego bogaci są smutni, a biedni są szczęśliwi, leży w czymś, co jest mniej widoczne gołym okiem – stąd zwraca na siebie uwagę dużo mniej niż pieniądze.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oczywiście, jeżeli ktoś nadal chce zachwycać się szczęściem biednych ludzi w Indiach  (przymykać oko na miliony głęboko nieszczęśliwych ludzi, którzy tam żyją), to nadal może tak robić. Ale psychologowie już bardzo dawno udowodnili, że to, co odpowiada w największym stopniu za poczucie szczęście to:

  • Postawa PROszczęście

  • Poczucie wdzięczności

  • Życie w zgodzie ze sobą

Jako psycholog i badacz dla mnie zawsze najbardziej interesujący są ludzie. Kiedy słucham ich historii – bardziej niż to, co się wydarza – interesuje mnie, jak oni zareagowali i zinterpretowali daną sytuację. Wbrew temu, co ludzie o sobie myślą i co promuje psychologia (każdy z nas jest inny) – jesteśmy dosyć podobni do siebie na poziomie wzorów. Tak kombinacja naszych postaw i historie tworzą nas unikalnymi istotami, ale nasze reakcje na nieszczęście, powodzenie, zły dzień, wygranie w toto lotka – ma tysiące innych osób. Na tym, między innymi, polega lecznicze działanie terapii – wreszcie  podejrzenie, że coś z nami jest nie tak, że nasz poziom nienormalności przekracza dopuszczalne granice, że nasza rozpacz sięga miejsca, gdzie nigdy nie stała stopa człowieka ani ucho terapeuty – wreszcie te podejrzenia zostają rozwiane, bo terapeuta już kiedyś to słyszał. Nie umniejsza to jego empatii ani Twojego bólu, ale daje Ci poczucie, jeżeli nie doświadczenie, że jest ok, że wariatkowo Ci nie grozi, że nie jesteś podrzucony przez Marsjan, że generalnie jest nadzieja.

Nic tak nie obudziło mnie i nie “zmusiło” do poszukiwania szczęście jak Rapa Nui – tam się wszystko zaczęło- na czele z moją decyzją, by nie mieszkać zimą w Europie, bo szczęście jest najważniejsze

Każdy gabinet psychologiczny przepełniony jest tą nadzieją na szczęście. Każda księgarnia ma swoje stoisko “szczęście dla nieszczęśników”, „bać się szczęścia”, czy „szczęście w jeden dzień/tydzień/weekend (w zależności od pilności potrzeby – znajdziesz coś dla siebie). Ale chciałam opowiedzieć, co zaobserwowałam w tych “biednych” kulturach, co odpowiada za ich szczęście i  nie ma NIC wspólnego z pieniędzmi.

1. Szczęście jest ważne

Większość szczęśliwych ludzi, których spotkałam, uważa szczęście za jedną z najważniejszych wartości, którą mają w życiu. Z psychologicznego punktu widzenia to jest niezwykle ważne, bo dbamy o to, co dla nas jest RZECZYWIŚĆIE najważniejsze. I mimo, że badania pokazują, że większość ludzi – również w Polsce – uznaje szczęście za ważny aspekt swojego życia, to obserwacja zachowań pokazuje, że jednak są wartości, które na poziomie rzeczywistym odgrywają dużo ważniejszą rolę.

W kulturze zachodu szczęście jest często rezultatem poprawnego życia. I ta poprawność, porządność  i konsekwencja – jest często dominującą wartością nad szczęściem. Co oznacza najczęściej TKWIENIE w różnych stanach/sytuacjach, bo POWINNY dawać szczęście oraz LĘK, że nie ma gwarancji, że może być lepiej. Co oznacza, że:

  • Jesteśmy w związkach, w których nie ma już miłości – są dzieci, wspólny kredyt i wspomnienia
  • Mamy przyjaciół, którzy nam podcinają skrzydła – znamy się od dziecka i nie można tego przekreślić
  • Mamy pracę – każdy o takiej marzy, jest pewna, mimo, że nie kochana
  • Robimy rzeczy, których nie lubimy – niedzielne obiady u teściowej, wyjazdy integracyjne z grami integracyjnymi – bo tak trzeba i wszyscy to robią

Szczęście jako dominująca wartość oznacza ODWAGĘ w eliminowaniu rzeczy, które nam tego szczęścia nie zapewniają. I ODWAGĘ w dokonywaniu zmian:

  • wspólne bycie nieszczęśliwym JEST powodem do rozstania
  • posiadanie dzieci, majątku, kredytu, romantycznej przeszłości i długu za ślub na 300 osób – NIE jest żadnym powodem, żeby zostać razem
  • praca ma przynosić pieniądze lub przyjemność. Najczęściej jednak ludzie myślą tak: jeżeli przynosi pieniądze, to jest przyjemna; jeżeli jednak znacząco się nie lubi pracy to JEST to znaczący powód, dla którego zaczynają ją zmieniać
  • praca NIE MOŻE być na przeszkodzie do szczęścia – jeżeli zaburza naturalny rytm i zamiłowania osobiste – oznacza, że należy ją zmienić – i to jak najszybciej
  • jeżeli czyjaś obecność nie sprawia przyjemności, radości i nie daje powodów do uśmiechu – nie powinieneś być w obecności tych osób

Kwestia pracy jest powodem do narzekania wszystkich ludzi o mentalności zachodniej, które przyjeżdżają, żeby pracować w Ameryce Łacińskiej. Na Rapa Nui moja znajoma Chilijka (Chilijczycy są uznawani za Latynosów przez nie Latynosów) mówiła, że nigdy nie zatrudnia lokalnych, bo dla nich dobre fale na surfing są absolutnie racjonalną wymówką, żeby nie przyjść do pracy i to bez uprzedzenia: „Praca nie ucieknie, a fale się skończą”. Tak, nie ma może wśród Latynosa dużo noblistów, ale za to jest dużo ludzi szczęśliwych.

2. Ważne jest wszystko, co jest ważne

Rapanuiczycy mają uprzywilejowane warunki dane przez rząd chilijski i kupują bilety po bardzo niskich cenach. Nie płacą też podatków. I większość z nich dorabia na turystyce (tańcząc, śpiewając, robiąc wycieczki) po swojej atrakcyjnej pracy. Więc nie są biedni. I mimo to, często na pytanie, czy chcą podróżować mówią nie. Mało tego – coś, co dla mnie było na początku szokujące – nie są nawet zainteresowani tym, jak my (my czyli odwiedzający ich turyści)  żyjemy. Bardzo często spotkałam taką postawę – w Tobago, Columbii, Panamie czy na niektórych wyspach Indonezji. Postawę można podsumować wypowiedzią mojej przyjaciółki z Wyspy Wielkanocnej:

Po co mam podróżować, skoro tu mam tak pięknie? Skoro mieszkam na końcu świata i ludzie z całego świata przyjeżdżają tu nawet na kilka dni – to znaczy, że tu jest lepiej niż gdzie indziej. Do nas przyjeżdżają, zestresowani ludzie, żeby wypocząć. Zalęknieni, żeby znaleźć wyciszenie. Fricki, żeby poszukać magicznej mocy. Skoro tyle ludzi przyjeżdża tu szukać tylu rzeczy, to znaczy, że to wszystko zgubili i nie ma tego u Was. Więc po co mam tam jechać?

To, co kocham w rozmowach ze szczęśliwymi ludźmi świadomość, że to, co mają jest dokładnie tym, czego potrzebują do szczęścia. I, że nawet jeżeli są jeszcze inne opcje, to ta, którą mają, jest wystarczająca. Bo daje to, czego potrzebują najbardziej – szczęście.

3. Bycie w zgodzie ze sobą

To w dużym stopniu wynika z  postawy, że szczęście jest ważne, więc JA jestem ważny. Moje wartości są ważne. Niezwykle rzadko spotykam się w tych tzw. kulturach biednych, ale szczęśliwych, żeby ktoś miał długie wewnętrze monologi, czy to jest to, czego chce – naprawdę chce i czy na pewno jest to warte, ważne i mu się należy. Często działają instynktownie i bardzo spontanicznie. Jeżeli czegoś chcą – to proszą o to. Jeżeli czegoś nie chcą – to odmawiają. Kiedy pytasz Rapanujczyka, jaki chce prezent, odpowiada tym samym pytaniem: „Czego chcesz?”.

– iPad, spodnie skórzane, play station.

Na początku byłam totalnie oburzona bezczelnością, ale potem zrozumiałam, że oni mają filozofię taką, że są tam, mówią, co chcą i dają przestrzeń na to samo.

Dla nich zupełnie nie jest obraźliwe, jeżeli powiesz:

– Nie mogę Ci przywieźć iPod’a, ale za to przywiozę czekoladki

-OK! Ale może jednak wódkę. Macie taką dobrą

Rozstają się, kiedy nie kochają. Zdradzają, kiedy pożądają. Piją, kiedy mają ochotę się bawić. Jeżeli to bycie sobą jest nie ujarzmione – to może sprawiać dużo problemów i chaosu. Ale jedna zaletą takiej postawy jest to, że jeżeli sobie pozwolisz na bycie sobą – masz w sobie większa akceptowalność dla innych.

Kiedy zapytałam Rapanujkę, z czego wynika, że rapanujskie kobiety są tak strasznie silne,  to powiedziała:

To efekt przystosowawczy. Mamy bardzo atrakcyjnych mężczyzn, którzy zdradzają. Są bardzo silni i pewni siebie, więc biorą co chcą. Uważam, że im się należy. Żeby przetrwać z takim mężczyzną, trzeba być silnym. Oczywiście, że nie jestem szczęśliwa, że zdradza, oczywiście, że mu o tym mówię. Ale wiem, że i tak nic nie zmienię, więc co mi pozostaje? Być silną i też zdradzać. Przynajmniej wtedy mniej mi siebie żal.

Nie, nie wszyscy tacy są. Nie każdy kraj i nie każdy szczęśliwy człowiek. Ale chciałam wybranymi obserwacjami zilustrować, jak Latynosi w praktyce stosują to, co doradzają psychologowie. Dlatego uważam, że mimo, że mamy pieniądze i często dużo mniej meczącą i duszną prace niż ludzie w małych, pięknych, ale biednych krajach, to nadal mamy subiektywnie mniejsze poczucie szczęścia. I myślę, że możemy się nauczyć trzech rzeczy:

  1. Przestać się wstydzić być szczęśliwym i uznać szczęście za najważniejsze kryterium oceny różnych aspektów naszego życia. Przestać gloryfikować normalność i bylejakość. Jeżeli coś nam nie daje szczęście: praca, związek, miejsce zamieszkanie –powinniśmy dążyć do tego, żeby uszczęśliwić się w tym aspekcie.
  2. Zatrzymać się. Im bardziej biegniemy, tym mniej czujemy, co jest dla nas ważne i tym szybciej tracimy momenty szczęścia. Bo kawa w biegu. Buziak w drzwiach. Praca na kolanach. Zakupy przy okazji itd. Świadomość tego, że robimy coś, bo to wybraliśmy – i teraz, że możemy robić coś innego, jeżeli chcemy – jest ważna, żeby odczuwać wdzięczność i szczęście
  3. Zaufać, że to, co chcemy jest ważne. Nie dyskutować z tym, nie mówić, że to głupie, małostkowe, czy “może kiedyś będzie okazja”. Jeżeli wiesz, czego chcesz i co Cię uszczęśliwia – sięgnij po to JUŻ, nie za chwilę. Bycie w zgodzie ze sobą ma dużo większą wartość niż bycie w zgodzie z obowiązującymi standardami czy oczekiwaniami społecznymi. Ale o tym wie tylko ten, kto kiedyś miał odwagę być w zgodzie ze sobą… Poznacie go po tym, że nigdy więcej nie wrócił do innego stanu. Bo jeżeli raz spróbujesz – nie chcesz, żeby było inaczej.

 

Powiązane wpisy:

Nie słuchaj tych, którzy mówią, że nic nie jest doskonałe Rady dla tych, którzy zawsze chcą być szczuplejsi (jak ja) 1 sposób na to, żeby zmienić nawyk Dlaczego założyłam IZMAŁKOWA?
love mondaysmoney money moneypsychology is my queen
6 komentarzy
1
FacebookTwitterPinterestLinkedinTumblrEmail

6 komentarzy

Walentyna 7 marca 2016 - 15:57

Oczywista-oczywistość to nie tylko że rodzice kochają dzieci, a dzieci rodziców. Całe nasze życie to zbiór małych i dużych zjawisk. Ładnie napisałaś. Z przyjemnością przeczytałam.

Odpowiedź
Julia 8 marca 2016 - 07:00

Bardzo jest mi miło, że przeczytałaś i Ci się podobało. Dziękuję 🙂

Odpowiedź
Adell 5 marca 2016 - 09:49

Jasne. A jak masz ochotę odciąć komuś głowę ,żeby być w zgodzie ze sobą,to…

Odpowiedź
Julia 7 marca 2016 - 05:53

To musisz się z tym zgłosić do terapeuty – bo ewidentnie masz problem z radzeniem sobie z agresją i własną tożsamością, mam nadzieję, że przykład jest hipotetyczny i nierealny.
Pozdrawiam,
Julia

Odpowiedź
Jacek 3 marca 2016 - 08:44

Lubię czytać Twe „oczywiste oczywistości” Julia 🙂
Nobla za nie nie otrzymasz, ale potrafisz poprawić czytelnikomswego bl;oga ich codzienny humor.
Uśmiech przy czytaniu to też szczęśliwość, drobna bo drobna, ale ważna 🙂
Pozdrowienia serdeczne

Odpowiedź
Julia 7 marca 2016 - 05:51

Jacku – Ty zawsze stanowisz dla mnie wyzwania, bo w Twoich komentarzach jest tyle samo pochwał ile policzkowania:)
Oczywiste jest to, że musimy być dobrzy dla innych, oczywiste jest to że rodzice muszą kochać swoje dzieci. Oczywiste jest to że w życiu sie wszystko zmienia. Jest wiele rzeczy oczywistych – których ani nie robimy, ani nie akceptujemy – mimo że wiemy, że są oczywistą prawdą.
moje texty są o naturze ludzkiej. o codzienności. Nie odkrywam Ameryki – tylko przypominam, strukturalizuję, podsumowuję, analizuję, a tłem do tego są moje i innych historie:)
wiec cieszę się, że wywołuję uśmiech i poczucie, że jesteśmy w niektórych obszarach zgodni. Nawet jeżeli to jest obszar oczywistości
Pozdrawiam ciepło.
Julia

Odpowiedź

Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź

Zapisz moje imię i nazwisko, adres e-mail i witrynę w tej przeglądarce, aby następnym razem skomentować.

psychomama_Julia

Tak bardzo kocham psychologię, że zrobiłam z niej integralną część mojego życia – jestem psychologiem i badaczem. Moją życiową misją jest przekonanie do filozofii #ParentsFirst. Chcę pokazać dzięki naukowym danym, że troska o siebie nie tylko nie jest egoistyczna, ale jest miarą tego, jak bardzo kochasz swoje dzieci. Bo nie ma szczęśliwych dzieci bez szczęśliwych rodziców!

Może Ci się spodobać

5 strategii dla rodziców którzy...

8 grudnia 2021

1 najbardziej skutecznie motywujące zdanie...

26 listopada 2021

Moje (niedoszłe) samobójstwo, czyli moja...

8 września 2021

Psychologiczny odpowiednik karmienia piersią

10 marca 2021

Najlepsze prezenty, czyli subiektywny prezentownik...

15 grudnia 2020
wcześniejszy post
Nie ma demokracji w naszych oceniach
następny post
To szaleństwo tkwić w pracy, której się nie lubi

O NAS

O NAS

#ParentsFirst

Tak bardzo kocham psychologię, że zrobiłam z niej integralną część mojego życia – jestem psychologiem i badaczem. Moją życiową misją jest przekonanie do filozofii #ParentsFirst. Chcę pokazać dzięki naukowym danym, że troska o siebie nie tylko nie jest egoistyczna, ale jest miarą tego, jak bardzo kochasz swoje dzieci. Bo nie ma szczęśliwych dzieci bez szczęśliwych rodziców!

Instagram

Odwiedź nas tu

Facebook Twitter Instagram Pinterest Youtube

Ostatnie posty

  • Czy feminizm zabija ojców?

    28 września 2022
  • 13 wskazówek jak rozmawiać z dziećmi o wojnie.

    25 marca 2022
  • Matcha Talks – książka dla ludzi myślących –  już w sprzedaży.

    16 grudnia 2021

Kategorie

  • BOOKS
  • CHILD FIRST
  • EXPERT TALKS
  • KSIĄŻKI
  • LOVE FIRST
  • LOVE MONDAYS
  • MATCHA TALKS
  • ME FIRST
  • MENTOO
  • PARENTS FIRST
  • PSYCHO LIFE
  • REKOMENDACJE

psychomama_julia

psychomama_julia
#MatchaTalks: DLACZEGO TWOJE DZIECKO NIE CHCE ODŁ #MatchaTalks: DLACZEGO TWOJE DZIECKO NIE CHCE ODŁOŻYĆ TELEFONU?

Dziecko nie będzie zainteresowane odłożeniem kolorowego, grającego telefonu na rzecz książeczki czy kolorowanki, bo to nie jest tak atrakcyjne.

A czasem… dlaczego miałoby chcieć odłożyć telefon skoro widzi Ciebie rodzica z telefonem?

Najbardziej atrakcyjną zabawą dla dziecka zamiast telefonu, będzie zabawa z rodzicem. Więc jeśli chcesz, żeby dziecko zostawiło w końcu ten telefon – zaproponuj dziecku wspólną zabawę.

Jak udaje Wam się namówić dziecko do odłożenia telefonu? Czy proponujecie wspólną zabawę?
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Matcha Talks 2 to album-książka, który tłumaczy psychologię współczesnego świata i relacji, pozwala zrozumieć, że świat nie jest czarno-biały i pozwala zobaczyć go we wszystkich kolorach. Skłania do refleksji, przemyśleń i zmian, uczy krytycznego myślenia oraz sztuki dyskutowania. 

Ponad 150 zjawiskowych ilustracji wykonanych przez Fergusa O’Hare – światowej klasy designera i dyrektora kreatywnego.
Z najpiękniejszą okładką, wydana na pięknym, błyszczącym papierze, liczy ponad 400 stron oraz 33 psychologiczno-egzystencjalne opowieści połączone wspólnym mianownikiem – jak żyć w świecie, w którym wydaje się nam, że wszyscy oprócz nas totalnie stracili rozum. 

Dostępna w ⚡️sklep.psychomama.pl⚡️
Więcej praktycznej wiedzy na temat psychologii rodzicielstwa oraz prawdziwej równości:
.
.
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
.
.

#telefon #zabawa #gra #rodzic #zaangażowanie #wygoda #nuda #corobić #ząbawazdzieckiem #spokój #relaks #odpoczynek
#MatchaTalks: czy czasami myślisz, że mógłbyś #MatchaTalks: czy czasami myślisz, że mógłbyś lub powinieneś być lepszym rodzicem, niż jesteś? 

Jeżeli nie — to super. Twoja unikalność jest bardzo wielka i mega chcę Cię poznać 
Ale jeżeli jesteś jak ja i 99,9% innych rodziców, to raz na jakiś czas, czyli od 1 do 10 razy dziennie masz w głowie myśl, że powinieneś postarać się bardziej.

A czasami, patrząc na swoje cudownie piękne dziecko myślisz sobie: ono zasługuje na lepsze.
Jak ja mogłem wobec kogoś tak niewinnego i bezbronnego tak się zachować? Co ze mnie za człowiek? Co ze mnie za rodzic?

Czy masz czasami ścisk w sercu jak widzisz gdy inne matki genialnie sobie radzą? Wszystko ogarniają i są uśmiechnięte? Że nic ich nie męczy? Nie tracą cierpliwości?
I mało tego – chcą więcej dzieci, a Ty przy jednym ledwo zipiesz (my story)?

No więc olać to!
Olać Instagramowe ideały — nie są reportażem — są pozowaną rzeczywistością. 

Olać ciągłe rady ekspertów — co za dużo to niezdrowo. 
Mniej dążenia do ideału, a więcej radości z bycia ze swoim dzieckiem. 

NAUKA MÓWI, ŻE NIEDOSKONAŁOŚĆ JEST W CENIE, A KATOWANIE SIĘ — NIE JEST. 

Mamy dowody na to, że nieidealny rodzic jest lepszy niż idealny z Instagrama. 

Daj znać co Cię uwiera jak myślisz o tym, że jesteś nieidealnym rodzicem?
Kiedy Ci jest trudno?
Kiedy masz takie myśli?

———————————————————————
Matcha Talks 2 to album-książka, który tłumaczy psychologię współczesnego świata i relacji, pozwala zrozumieć, że świat nie jest czarno-biały i pozwala zobaczyć go we wszystkich kolorach. Skłania do refleksji, przemyśleń i zmian, uczy krytycznego myślenia oraz sztuki dyskutowania. 

Ponad 150 zjawiskowych ilustracji wykonanych przez Fergusa O’Hare – światowej klasy designera i dyrektora kreatywnego.
Z najpiękniejszą okładką, liczy ponad 400 stron oraz 33 psychologiczno-egzystencjalne opowieści połączone wspólnym mianownikiem – jak żyć w świecie, w którym wydaje się nam, że wszyscy oprócz nas totalnie stracili rozum. 

Dostępna w ⚡️sklep.psychomama.pl⚡️

.
.
#rodzic #rodzice #rodzicielstwo #parentsfirst #dowód #dowodynaukowe #naukowcy #wychowanie #nauka #nauczanie #rozwójdziecka #idealnirodzice #mamaitata #bliskość #rozwojdziecka
#ParentsFirst: 3 RZECZY, DZIĘKI KTÓRYM DZIECKO B #ParentsFirst: 3 RZECZY, DZIĘKI KTÓRYM DZIECKO BĘDZIE LEPIEJ FUNKCJONOWAŁO SPOŁECZNIE

Wychodzi na to, że musimy nauczyć nasze dzieci mnóstwo, mnóstwo różnych umiejętności.

Nauczenie ich tych 3 umiejętności pozwoli im lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Być może dzięki temu unikną niej rozczarowań, a więcej prawdziwych i solidnych znajomości i przyjaźni.

Jest też prosty sposób jak je tego nauczyć. Jaki?
#ParentsFirst. 

Ty musisz umieć i korzystać z tych kompetencji, wtedy i Twoje dziecko się nauczy.

Nie nauczyłbyś wiązać swoje dziecko butów, gdybyś sam nie potrafił, prawda? :)

Czy dodalibyście jeszcze jakąś ważną umiejętność?
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Zdecydowanie więcej na temat wsparcia rodziców, poparte badaniami, znajdziecie w książce Parents First - książce, która jest stworzona dla rodziców, którzy chcą czuć, że rodzicielstwo to radość a nie obowiązek.

Dostępna w ⚡️sklep.psychomama.pl⚡️

Więcej praktycznej wiedzy na temat psychologii rodzicielstwa oraz prawdziwej równości:
.
.
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
.
.

#dzieci #granice #pytania #odpowiedzi #nauka #rozwój #samoświadomość #ukształtowanie #wychowanie #rodzicielstwo #przygoda #zadowolenie
#MatchaTalks: kiedyś mi uszy więdły – teraz p #MatchaTalks: kiedyś mi uszy więdły – teraz pęka serce.

Gdy słyszę niektóre rady, to nie mogę uwierzyć co słyszę. Pół biedy rady – często jest to wypowiedziane jako krytyka tego, co my robimy.

Nasi rodzice nie mieli takiego dostępu do wiedzy jak my. Ale też nie mieli dostępu do tylu rad obcych ludzi, co my. 

Więc musimy znaleźć swój balans. Często to oznacza, że przede wszystkim musimy założyć kamizelkę rado i krytykodporną. Mamy wiedzę – powinniśmy się nią posługiwać. 

Jakie Wy słyszeliście średniowieczne poglądy, przy których chcecie: przewrócić oczami lub paść trupem? Lub przy których już Wam się nóż w kieszeni otwiera?

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Matcha Talks 2 to album-książka, który tłumaczy psychologię współczesnego świata i relacji, pozwala zrozumieć, że świat nie jest czarno-biały i pozwala zobaczyć go we wszystkich kolorach. Skłania do refleksji, przemyśleń i zmian, uczy krytycznego myślenia oraz sztuki dyskutowania. 

Ponad 150 zjawiskowych ilustracji wykonanych przez Fergusa O’Hare – światowej klasy designera i dyrektora kreatywnego.
Z najpiękniejszą okładką, wydana na pięknym, błyszczącym papierze, liczy ponad 400 stron oraz 33 psychologiczno-egzystencjalne opowieści połączone wspólnym mianownikiem – jak żyć w świecie, w którym wydaje się nam, że wszyscy oprócz nas totalnie stracili rozum. 

Dostępna w ⚡️sklep.psychomama.pl⚡️
Więcej praktycznej wiedzy na temat psychologii rodzicielstwa oraz prawdziwej równości:
.
.
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
.
.

#przekonania #myślenie #średniowiecze #rozpieszczanie #tulenie #noszenie #rady #dobrerady #intencje #poglądy #wiedza #psychologia #zaufanie #obowiązek #ochrona #świadomość
Skomentuj ten post koniecznie

Dziecko nie jest głupie.
Lubi to co najbardziej jest atrakcyjne.
Tak jak dorosły.

Dorosły tez woli wakacje niż odśnieżanie chodnika czy prace społeczne.

Dziecko kocha to co jest bardziej wciągające bez żadnego wysiłku: zmienia się obraz ,kolory, dźwięki itd

Książeczka czy nawet lego są często mało konkurencyjne (tak, wiem - niektóre dzieci kochają - to są rodzice ucałowani przez Boga i z dobra karma ;)

To co jest porównywalnie atrakcyjne lub bardziej to bycia w naturze: obraz się zmienia, są różne kolory, dźwięki, ale tez dziecko może być CZĘŚCIĄ tej rzeczywistości i ja tworzyć- czyli jest przewaga nad telefonem.

Kiedy byłam wśród plemion w Venezueli byłam zadzwonią tym jak mało zainteresowania wzbudził moj iPad: 5 min na robienie zdjec i dalej pobiegli bawić się na linach przy rzece czy rzucając butelka bo nie mieli piłki.

Bardzo wierze w dzika naturę która jest w każdym z nas. U dziecka nie jest nawet tak głęboko. 
Trzeba ja tylko obudzić 

Dajcie znać czy wy i wasze dzieci lubi być w naturze?
Gdzie najbardziej?
——
Więcej wskazówek na radosne rodzicielstwo i mądre wychowanie - w Parents First (której nakład jest na wyczerpaniu i na razie nie będzie dodruku).
—-
#dziecko #wychowanie #natura #las #jungla #rzeka #telefon
#ParentsFirst: Kilka prawd na temat rodzicielstwa. #ParentsFirst: Kilka prawd na temat rodzicielstwa. Śmiesznych, bo do bólu prawdziwych😀🤦🏼‍♀️🤭

Miłego weekendu! Oby Cię nie wykończył!

Przejrzyjcie post, bo rodzic też człowiek i zasługuje na odrobinę śmiechu i zabawy.

Jakie są Wasze "śmieszne" prawdy na temat rodzicielstwa?

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Zdecydowanie więcej na temat wsparcia rodziców, poparte badaniami, znajdziecie w książce Parents First - książce, która jest stworzona dla rodziców, którzy chcą czuć, że rodzicielstwo to radość a nie obowiązek.

#ParentsFirst, bo SZCZĘŚLIWY RODZIC = SZCZĘŚLIWE DZIECKO 

Dostępna w ⚡️sklep.psychomama.pl⚡️

Więcej praktycznej wiedzy na temat psychologii rodzicielstwa oraz prawdziwej równości:
.
.
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
.
.

#parentsfirst #najpierwRodzice #przekonania #rodzicielstwo #oszalec #szaleni #humor #zart #cytaty #rodzicembyć #rodziceidzieci #rodzicemajawychodne #zabawazdzieckiem #prawdawcytatach #prawdażyciowa #radosc #usmiech #odpoczynek
#MatchaTalks: PO CO STAWIAĆ GRANICE? Granice to #MatchaTalks: PO CO STAWIAĆ GRANICE?

Granice to podstawowa umiejętność dbania o siebie. 
Nie wolno przekraczać granic państwa. Nie wolno przekraczać granic TWOJEGO państwa.

Więc niezależnie od tego, jak to jest trudne i stresujące – ustalamy granice.

Ty decydujesz o swoich granicach. I jeśli Ty nie będziesz ich pilnować

Jeśli chcesz nauczyć tej umiejętności swoje dzieci, najpierw sam musisz się jej nauczyć i nie bać się stawiania granic.

Czy posiadasz już umiejętność stawiania granic?
Czy ktoś zarzucił Ci, że się zmieniłeś lub jesteś agresywny, kiedy asertywnie stawiałem granice?

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Matcha Talks 2 to album-książka, który tłumaczy psychologię współczesnego świata i relacji, pozwala zrozumieć, że świat nie jest czarno-biały i pozwala zobaczyć go we wszystkich kolorach. Skłania do refleksji, przemyśleń i zmian, uczy krytycznego myślenia oraz sztuki dyskutowania. 

Ponad 150 zjawiskowych ilustracji wykonanych przez Fergusa O’Hare – światowej klasy designera i dyrektora kreatywnego.
Z najpiękniejszą okładką, wydana na pięknym, błyszczącym papierze, liczy ponad 400 stron oraz 33 psychologiczno-egzystencjalne opowieści połączone wspólnym mianownikiem – jak żyć w świecie, w którym wydaje się nam, że wszyscy oprócz nas totalnie stracili rozum. 

Dostępna w ⚡️sklep.psychomama.pl⚡️
Więcej praktycznej wiedzy na temat psychologii rodzicielstwa oraz prawdziwej równości:
.
.
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
.
.

#granice #asertywność #stanowczość #siła #moc #komunikacja #ochrona #egoizm #szacunek #manipulacja
#MatchaTalks: jak tylko słyszę “muszę” – #MatchaTalks: jak tylko słyszę “muszę” – to od razu nie chcę.

Nie chodzi tu o semantykę, bo prawda jest taka, że używamy tego słowa (najczęściej w stosunku do siebie), ale o pewną postawę. 
Uważamy, że coś nam się należy.
Lub że ktoś jest nam coś winien.

Wybrałam kilka najczęściej spotykanych “muszę”, którym chcę powiedzieć – NIE.
I chcę Was zachęcić do mówienia NIE.
Oraz do tego, żebyście innych zachęcali do nie zmuszania dzieci.

Tak, dziecko musi wziąć lęk i musi iść do szkoły (chociaż z tym to już pewnie nie wszyscy się zgodzą) i jeszcze kilka innych rzeczy musi, ale… właśnie dlatego powinniśmy odpuścić w kwestiach, w których naprawdę nie musi.

Kto spotkał się z jakimi “MUSZĘ” wobec siebie jako dziecko?
Lub oczekiwaniami innych wobec swojego dziecka, że niby ono musi…?
Kto się przeciwstawia? A kto nie wie czy to ok powiedzieć “nie” oprawcy? Bo tym właśnie jest osoba, która zmusza nas do czegoś, czego nie chcemy.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Matcha Talks 2 to album-książka, który tłumaczy psychologię współczesnego świata i relacji, pozwala zrozumieć, że świat nie jest czarno-biały i pozwala zobaczyć go we wszystkich kolorach. Skłania do refleksji, przemyśleń i zmian, uczy krytycznego myślenia oraz sztuki dyskutowania. 

Ponad 150 zjawiskowych ilustracji wykonanych przez Fergusa O’Hare – światowej klasy designera i dyrektora kreatywnego.
Z najpiękniejszą okładką, wydana na pięknym, błyszczącym papierze, liczy ponad 400 stron oraz 33 psychologiczno-egzystencjalne opowieści połączone wspólnym mianownikiem – jak żyć w świecie, w którym wydaje się nam, że wszyscy oprócz nas totalnie stracili rozum. 

Dostępna w ⚡️sklep.psychomama.pl⚡️
Więcej praktycznej wiedzy na temat psychologii rodzicielstwa oraz prawdziwej równości:
.
.
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
.
.
#muszę #nakaz #kara #chcę #powinno #niezgoda #oczekiwania #lęk #szkoła #wyzwania #duma #wstyd #wina #mojedziecko
Chcę zobaczyć więcej Dołącz do plemienia

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Email
  • Polityka prywatności

ALL RIGHTS RESERVED Copyright © 2021 Julia Izmalkowa


Wróć na górę
psychomama
  • O NAS
  • PARENTS FIRST
    • LOVE FIRST
    • ME FIRST
    • CHILD FIRST
    • LOVE MONDAYS
    • MENTOO
  • REKOMENDACJE
  • KSIĄŻKI
  • MATCHA TALKS
  • EXPERT TALKS
  • SKLEP

CZYTAJ TAKŻEx

Jakie jest Twoje emocjonalne DNA?

12 marca 2015

Pić czy nie pić, kiedy karmisz piersią?

10 czerwca 2020

Czego mnie nauczyli latynoscy uwodziciele?

14 stycznia 2015