Dlaczego powinieneś podróżować ze swoim dzieckiem?
Żeby jego mózg lepiej się rozwijał.
Professor Jaak Panksepp, neurobiolog, odkrył 2 systemy w części limbicznej mózgu:
- PLAY system (ZABAWA)
- SEEKING system (EKSPLORACJA)
Te systemy często są niewystarczająco ćwiczone w domu bo:
- 2/3 rozmów dzieci z rodzicami jest na temat ich codzienności,
- 65% rodziców mówi, że rozmawia z dziećmi tylko okazjonalnie,
- 1/6 ojców mówi, że w ogóle nie wie jak należy rozmawiać z dziećmi.
Tylko 1/4 dzieci mówi że rozmawia raz w tygodniu z rodzicami na temat tego, co jest ważne DLA NICH.
Na co dzień, jesteśmy tak zajęci rozwojem fizycznym dzieci, że troska o rozwój emocjonalny i społeczny jest głęboko schowana w piwnicy naszych priorytetów.
Kiedy jesteśmy na wakacjach – za każdym razem jak nasze dziecko samo się zakopuje w pasku, gra w basenie pistoletem wodnym czy kiedy nosimy je na barana – ćwiczymy system PLAY.
A kiedy zwiedzamy nowe miejsca, poznajemy nowe kultury, słyszymy nowe języki, próbujemy nowego jedzenia, zwiedzamy muzea albo jedziemy na nową piękną plażę – ćwiczymy system SEEKING.
Na rodzinnych wakacjach – aktywujemy te systemy w mózgu naszego dziecka, które przyczyniają się do wydzielania większej ilości oksytocyny i dopaminy. Redukują one stres i wyzwalają emocje, takie jak miłość, empatia i radość.
Wiec jeżeli, wyjeżdżacie na wakacje, to dla naszego dziecka to prawdziwy okres antystresowy, połączony z genialnym rozwojem jego mózgu.
„Te systemy są jak mięśnie – im częściej je ćwiczymy, tym bardziej zaczynają być częścią naszej osobowości” – mówi inny neurolog Kerstin Uvnas-Moberg
Dlatego, kiedy zabierasz dziecko na wakacje i pozwalasz mu na ćwiczenie tych 2 systemów, to przyczyniasz się do tego, że w przyszłości będzie miało ono większe umiejętności “zabawy” pomysłami, czyli będzie bardziej kreatywne, będzie miało większą społeczną inteligencję oraz łatwiej będzie mu się skupić na osiągnięciu celów.
Badania pokazują, że wystarczy tylko 20 minut przebywania wśród natury, by dziecko miało lepsze umiejętności koncentracji – stąd, jest to rekomendowane dla dzieci z ADHD, jako jeden z „leków”.
Są również dowody na to, że wspólny spacer rodziców (czy dziadków) z dzieckiem wśród natury uspokaja, obniża ciśnienie krwi, stężenie hormonu stresu a nawet cholesterolu.
Mało tego, istnieją dowody potwierdzające stwierdzenie, że aktywne wakacje z dzieckiem, które zawierają elementy eksploatacji (siedzenia przy basenie nie zaliczamy do eksploatacji, odkrywania, poznawania, wspólnego przeżywania) przyczynia się do większego IQ dziecka (Gunnell 2005).
Więc, jeśli zastawiasz się nad prezentem dla dziecka – postaw na jego rozwój i podaruj mu wspólne wakacje, zamiast kolejnej rzeczy. Ważniejsze, niż najlepsza zabawka Montessori jest budowanie więzi i rozwój mózgu.