psychomama
  • O NAS
  • PARENTS FIRST
    • LOVE FIRST
    • ME FIRST
    • CHILD FIRST
    • LOVE MONDAYS
    • MENTOO
  • REKOMENDACJE
  • KSIĄŻKI
  • MATCHA TALKS
  • EXPERT TALKS
  • SKLEP
KSIĄŻKI

7 zasad, jak wybrać dobrą książkę

psychomama_Julia 25 stycznia 2017
napisane przez psychomama_Julia 25 stycznia 2017

Ostatnio kupiłam złą książkę, kiedy zdecydowałam się posłuchać rekomendacji osoby, którą ledwo znałam. I tak kupiłam najnudniejszą książkę na temat współczesnej filozofii  – nie dałam rady przebrnąć przez więcej niż 84 strony. Sama nie wiem, jak mogłam tak zrobić – podążać za poleceniem osoby, której nie znasz – to, jak używać mapy Nowego Jorku w San Francisco!

Kupowanie książek dla mnie nie jest tak automatyczne i refleksyjne, jak kupowanie kawy w Starbucksie, dlatego kieruję się przy tym kilkoma zasadami. Być może czasami banalnymi i z pewnością nie dla każdego, ale są one moim kręgosłupem książkowym.

1. Samoświadomość

Nie mamy wpływu na to, co lubimy (to wiemy i z życia i z psychologii), ale mamy wpływ na to, co z tym zrobimy.
Ja ZDECYDOWAŁAM podążać za tym, co kocham, a nie za tym, co kochać powinnam.
Dlatego kupuję tylko i wyłącznie książki, które JA uznaję za przydatne, a nie takie, które są na listach typu: „9 książek, które musisz przeczytać w tym roku”, „100 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią” czy „45, które nauczą cię jak być bogatym i szczęśliwym”.
Ten, kto REKOMENDUJE, co MUSZĘ przeczytać, nie jest mną, więc nie wie, co powinnam zrobić / zobaczyć / PRZECZYTAĆ przed śmiercią. Dlatego moje książki – TO MOJA LISTA „MUSZĘ”.
Tak więc zasada numer 1 – dowiedz się, czego naprawdę chcesz OD KSIĄŻEK i zaakceptuj to.
Nie ma co SIĘ Z NIMI NA SIŁĘ lansować – od tego jest Plac Zbawiciela.

2. Ograniczone zaufanie

Nie czytam recenzji i nie pytam o radę.
W jednym z komentarzy pod moim poprzednim tekstem o książkach ktoś napisał, że cudownie jest pójść do księgarni i porozmawiać na temat tego, co można poczytać i co ludzie polecają.
Ale kto poleca? Na jakiej podstawie mi to poleca? Dlaczego mam wierzyć, że ta rekomendacja jest dobra?
To nie jest restauracja, żeby pytać, czy kalmary są świeże i czy kelner je poleca.
Kiedy podróżuję – nie czytam ani przewodników, ani recenzji, ani żadnych blogów DOTYCZĄCYCH MIEJSC, KTÓRE ODWIEDZAM. Sama nikomu niczego nie polecam, chyba że ktoś bardzo mnie prosi, ale wtedy na jego odpowiedzialność.
Zasada jest taka – możemy komuś coś doradzić, jeżeli dobrze znamy jego „wymiary psychologiczne”.
Nikt nie poleca butów w sklepie, dopóki nie zapyta Cię na, na jaką okazję ich potrzebujesz i jaki styl lubisz. Każdy, kto mnie widział wie, że buty Ryłko są raczej nie dla mnie, ale to nie znaczy, że to są złe buty. Ja chodzę w trippenach, które ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ OSÓB, które znam uważa za najbrzydsze buty świata – a ja je kocham porównywalnie do tego, jak kocham gorzką czekoladę (a naprawdę BARDZO ją kocham).
Z książkami jest podobnie – nie można pytać o opinię, jeżeli nie MASZ PEWNOŚCI, że ta osoba wie, czego potrzebujesz.
Więc ufam opiniom tylko i wyłącznie osób, których wymiary psychologiczne sama znam. Nie muszą być z tego samego przedszkola, pracy czy siłowni, ale muszą mieć podobny system myślenia.
Ufam rekomendacjom takich osób jak – Tai Lopez czy Gary Vaynerchuk. Kiedy jestem na Festivalu Cannes Liones czy na Eurobest – zawsze potem łączę się w social media ze speakerami, których podziwiam. Jeżeli oni coś polecają – wchodzę w to!
Jeżeli ktoś mnie zachwycił na scenie, jeżeli mnie czegoś nauczył – to jest duża szansa, że jego polecenia zrobią na mnie takie samo wrażenie.
Ufam osobom, które mnie znają lepiej niż ja sama siebie i są na tyle rozsądne, że nie narażają mnie na marnowanie czasu.

3. Wolne zanurzenie

Kocham czas spędzony w księgarni.  To jest MÓJ samotny czas.  Nie lubię go z nikim dzielić i nie lubię kiedy ktoś mi przeszkadza rozmowami.
Zawsze wybieram działy: psychologia, biznes, religia, biografie i tam zawsze tworzę moje prywatne SPA.
Przechodzę przez wszystkie książki, które tam są. Mam kilka zasad, część uzna je za kontrowersyjne, ale u mnie się sprawdzają.

  • Jeżeli tytuł jest uwłaczający mojej inteligencji – odkładam. Uwłaczający, czyli – „Jak być szczęśliwym w 5 minut”; „Nigdy nie jest za późno, aby tworzyć dobre relacje” itp. Nie czytam opracowań i nie chcę, żeby książka mnie naprawiała. Wracając do punktu 1 – wiem, że potrzebuję inspiracji i wiedzy, a nie książkowego terapeuty. Wolę pójść na kozetkę – trochę drożej, ale za to szybciej.
  • Nie kupuję książek zbyt cienkich, bo z nimi jest, jak z jedną gałką lodów – tylko się złościsz, że tak mało i chcesz więcej. Potrzebuję podróży samolotem lub przynajmniej  pociągiem, a nie jednego przystanku tramwajem.
  • Czytam zawsze ostatnią stronę i bio autora – jeżeli mnie nie poruszyło – odkładam z powrotem.
  • Jeżeli mnie poruszyło – czytam spis treści, a potem otwieram na dowolnej stronie – jeżeli po akapicie nie chce mi się już czytać dalej – książka ląduje na półce.

Czy to jest niesprawiedliwe i uproszczone traktowanie książek? Na maksa. Gdyby książki były ludźmi – oburzyłyby się za takie przedmiotowe traktowanie.
Ale ja na to patrzę tak: książek jest dużo, czasu mam mało. Potrzebę wiedzy mam GIGANTYCZNĄ. Muszę mieć coś, co wchłonie mnie  jak czarna dziura, że zapomnę o całym świecie i będę słyszeć tylko dźwięk mojego zielonego  mazaka.

4. Drobny druk

Kiedy robimy badania w IZMAŁKOWA związane z bankowością – zawsze wynika z nich, że ludzie boją się w umowach fragmentów, które są napisane drobnym druczkiem. Zawsze boją się, że zawierają one coś podchwytliwego, coś co może w efekcie pozbawić ich domu, spowodować, że zbankrutują. To, co się nie sprawdza w umowach – doskonale sprawdza się w książkach.  Ja kocham mały druk. I kupuję wyłącznie książki napisane drobną czcionką i z małą interlinią między wierszami.
Nie jest to żadna fobia ani preferencja estetyczna. Duży druk zazwyczaj jest w książkach, które  przerabiają czyjeś myśli, a nie wnoszą nowych. Jest charakterystyczny dla poradników i książek typu self help w stylu: Pomóż sobie sam, naucz się w 5 minut lub w weekend, 101 najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć o….
Duży druk, to zazwyczaj uproszczona wersja tego, co jest napisane gdzie indziej małym drukiem. To jest subiektywny wybór autora co według niego jest najważniejsze z książki źródłowej. A jak już napisałam w zasadzie  numer 2 – nie widzę powodu, dla którego mam komuś ufać bardziej niż sobie.
Lubię sama dochodzić do wniosków i nie lubię, kiedy ktoś to robi za mnie. Moje wnioski na moją odpowiedzialność. Czytając sama chcę wybrać to, co uznaję za ważne i dla mnie stosowne.  Książka, która jest przeglądem najważniejszych biznesowych książek dekady nie spotka się z moim zainteresowaniem. Wychodzę z założenia, że skoro te książki są tak ważne –  to warto przeczytać je w całości, a nie ich skrót opracowany przez kogoś, kto wybrał to, co z nich jest według niego najważniejsze.

5. Streszczenia

Nigdy, nawet przygotowując się do matury, nie czytałam streszczeń żadnych lektur.
Nigdy nie kupowałam ściąg i nie wierzyłam, że pomogą mi opracować dobrze temat.
Z psychologii uczenia się wiemy, że zapamiętujemy tylko jakąś część materiału, który przyswajamy. Co oznacza, że czytając skrót zapamiętujemy tylko powiedzmy 20% informacji. Co to jest 20% z  20 % ? – chociaż nie wiem czy „Zbrodnia i kara” streszczona na 15 stronach to jest nie 20 % a 2% całości…
Dlatego też  książki, które zawierają np. skrót 10 najważniejszych książek biznesowych dekady – wydają mi się absurdalne.
Jeżeli to są najważniejsze książki – to muszę znaleźć czas na ich przeczytanie. W całości.
Podobnie traktuję streszczenia książek typu self help z obszaru psychologii.  Jeżeli nie jestem w absolutnej depresji i desperacji, to zdecydowanie wolę poczytać sobie Karen Horney, Junga, Hellingera, czy innych wybitnych psychologów niż bawić się w poszukiwanie plastra niekoniecznie ma moje rany.
Ja osobiście nie praktykuję drogi na skróty, ale oczywiście co kto lubi.

6. Nieznany świat

Uwielbiam księgarnie w Indiach. Indie mają GENIALNYCH pisarzy z dziedzin filozofii i biznesu. Powód, dla którego kocham te książki jest taki, że szansa na to, iż ktoś inny z mojego środowiska je przeczyta są bliskie zeru.
To znaczy, że mam wiedzę, której nikt nie będzie miał.
Skutecznie więc dążę do posiadania wiedzy oryginalnej (nie mylić z tajemną).
Moja zasada jest taka – czytam to, co czytają inni tylko wtedy, kiedy MUSZĘ się o tym wypowiedzieć lub przeczytać to do pracy.
Przez tyle lat przekonałam się do jednego: Twoja konkurencja czyta te same książki, chodzi na te same wykłady, ogląda te same filmy na YouTube. I dlatego wszyscy ciągle robimy te same rzeczy. W taki sam sposób prowadzimy działania marketingowe, piszemy artykuły na te same tematy. Różnimy się co najwyżej stylem, ale nie treścią.
Zatem jeżeli chcesz być oryginalny – musisz mieć oryginalną wiedzę. Musisz mieć INNE spojrzenie.
Zawsze tak miałam. W to wierzę – tak działam.
Książki z dziedziny filozofii i religii zawsze pomagały mi stworzyć genialne strategie, opracować niebywałe techniki badawcze, zrobić w IZMAŁKOWA analizę badawczą tak dogłębną, że kiedy moi klienci na prezentacji ją usłyszeli – nie chcieli wychodzić, chcieli WIĘCEJ.

7. Kocham książki tych, KTÓRYCH kocham

Są autorzy, których kocham miłością wielką i namiętną.
Kupuję wszystko, co napiszą.
To jest wyjątek, w którym nie stosuję się do żadnej zasady z punkty 3.
Niczego nie sprawdzam. Nie czytam wyrywkowo fragmentów. Kupuję i nie mogę się doczekać specjalnego momentu, kiedy zacznę to czytać.
Murakami, Yalom, Zimbardo, Ferguson, Kahneman – nad zakupem ich książek się nie zastanawiam. Za nimi skoczę w ogień. Chociaż chyba w ich przypadku to jest mało fortunne określenie – lepiej zabrać je na bezludną wyspę.
To jest 7 moich zasad, którymi kieruje się wybierając książki. Nie są to żadne wytyczne, ani punkty obowiązkowe. Dziele się nimi – bo często ludzie pytają mnie,  w jaki sposób wybieram swoje lektury. Jeżeli coś Wam się przyda – super. Jeżeli nie – pewnie macie swoje sposoby, a nie ma lepszej zasady niż posiadanie samoświadomości i podążanie za nią.

Powiązane wpisy:

Recenzja „Białe zęby” Zadie Smith Chcesz czytać 1 książkę tygodniowo? Zasada numer 5 szczególnie może Ci w tym pomóc! SPRAWDŹ! Przestań czytać! „Pieniądze szczęścia nie dają, ale…” Recenzja książki Dominiki Nawrockiej: Kobieta i pieniądze
merry person who reads
2 komentarze
0
FacebookTwitterPinterestLinkedinTumblrEmail

2 komentarze

Ula 26 stycznia 2017 - 17:03

Wygląda na to, że u mnie wygląda to podobnie. 😉

Odpowiedź
Julia 14 lutego 2017 - 14:09

Ula – #oneTribe!!!!
Super!
Buziaki!

Odpowiedź

Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź

Zapisz moje imię i nazwisko, adres e-mail i witrynę w tej przeglądarce, aby następnym razem skomentować.

psychomama_Julia

Tak bardzo kocham psychologię, że zrobiłam z niej integralną część mojego życia – jestem psychologiem i badaczem. Moją życiową misją jest przekonanie do filozofii #ParentsFirst. Chcę pokazać dzięki naukowym danym, że troska o siebie nie tylko nie jest egoistyczna, ale jest miarą tego, jak bardzo kochasz swoje dzieci. Bo nie ma szczęśliwych dzieci bez szczęśliwych rodziców!

Może Ci się spodobać

Matcha Talks – książka dla...

16 grudnia 2021

Najlepsze książki 2020 – subiektywny...

18 grudnia 2020

Najlepsze książki 2020 roku –...

17 grudnia 2020

Nowy iPad dla dzieci!

28 marca 2019

„Pieniądze szczęścia nie dają, ale…”...

30 marca 2017
wcześniejszy post
Jesteś tym, jak mówisz i z kim rozmawiasz
następny post
Dlaczego założyłam IZMAŁKOWA?

O NAS

O NAS

#ParentsFirst

Tak bardzo kocham psychologię, że zrobiłam z niej integralną część mojego życia – jestem psychologiem i badaczem. Moją życiową misją jest przekonanie do filozofii #ParentsFirst. Chcę pokazać dzięki naukowym danym, że troska o siebie nie tylko nie jest egoistyczna, ale jest miarą tego, jak bardzo kochasz swoje dzieci. Bo nie ma szczęśliwych dzieci bez szczęśliwych rodziców!

Instagram

Odwiedź nas tu

Facebook Twitter Instagram Pinterest Youtube

Ostatnie posty

  • Czy feminizm zabija ojców?

    28 września 2022
  • 13 wskazówek jak rozmawiać z dziećmi o wojnie.

    25 marca 2022
  • Matcha Talks – książka dla ludzi myślących –  już w sprzedaży.

    16 grudnia 2021

Kategorie

  • BOOKS
  • CHILD FIRST
  • EXPERT TALKS
  • KSIĄŻKI
  • LOVE FIRST
  • LOVE MONDAYS
  • MATCHA TALKS
  • ME FIRST
  • MENTOO
  • PARENTS FIRST
  • PSYCHO LIFE
  • REKOMENDACJE

psychomama_julia

psychomama_julia
#MeFirst: 1 PSYCHOLOGICZNY TRICK NA SUPER PRODUKTY #MeFirst: 1 PSYCHOLOGICZNY TRICK NA SUPER PRODUKTYWNOŚĆ

Jeśli chcesz zwiększyć swoją produktywność, nie tylko w pracy ale także w innych obszarach swojego życia, np. podczas nauki.

Nie zwlekaj z dużym i trudnym zadaniem do samego końca, bo i tak… go nie zrobisz. Zmierz się z tym przeciwnikiem na samym początku, a później wszystko inne będzie przychodziło z większą łatwością i może nawet przyjemnością, skoro pokonałeś tak dużego przeciwnika.

Jestem przekonana, że da Ci to dużo satysfakcji i spełnienia. 

Znałeś ten trick? Jaki jest Twój sposób na lepszą produktywność i skupienie podczas pracy?

––––––––––––––––––––––––––––––––––
Więcej ćwiczeń na osiągnięcie dobrostanu psychicznego znajdziesz w CHANGE. Zmiana to czasownik – trzeba działać. CHANGE jest połączeniem kopa w d*pę, żebyś zaczął działać oraz delikatnym trzymaniem za rękę, żebyś się czuł bezpiecznie.

Obydwie książki do kupienia w ⚡️sklep.psychomama.pl⚡️

Jestem Julia (psychomama) i razem z Fergusem (psychodaddy) promujemy filozofię Parents First – bo bez szczęśliwych i silnych rodziców – nie ma szczęśliwych i silnych dzieci!

Więcej praktycznej wiedzy na temat psychologii rodzicielstwa oraz prawdziwej równości:
.
.
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
.
.

#produktywność #praca #zadania #zmęczenie #trudy #zrobione #wykonane #skuteczność #działanie #psychologia #badania #oszczędność #czas
#ParentsFirst: Uwierzyliśmy w to, że nieumiejęt #ParentsFirst: Uwierzyliśmy w to, że nieumiejętność mówienia „nie” jest bardziej charakterystyczna dla kobiet. Ale to nieprawda. 

Każde dziecko rodzi się z umiejętnością mówienia „nie”. Każdy rodzic to potwierdzi. Prawda?

Z czasem w wyniku wychowania (a nie w wyniku różnic płciowych!!!!!), zatracamy tę umiejętność.  
To nie nasze geny - to nasze wychowanie ma znaczenie. 

Społeczne oczekiwania wobec kobiet i mniejszości narodowych również odgrywają rolę. 

Jako Ukrainka i imigrantka, bez dwóch zdań mogę Wam potwierdzić, że wielokrotnie usłyszałam, że ja mam milczeć, bo nie mam prawa głosu. Bo jestem gościem. Bo ktoś mi robi łaskę, że w ogóle jestem w tym pokoju. 

Więc tak, oczekiwania społeczne mają znaczenie, ale  największe znaczenie ma wychowanie. Czyli może to dotknąć zarówno kobiet i mężczyzn.

Jeżeli dostaniemy w wyniku wychowania siłę na to, żeby mówić „nie”, będziemy też sprzeciwiać się społecznym oczekiwaniom. 

Dlatego musimy walczyć z tym, żeby oczekiwania innych nas nie uwierały. 

A my jako rodzice możemy wychowywać nasze dzieci tak, żeby miały w sobie więcej siły, żeby się temu przeciwstawiać.  

Co Wam przeszkadza w mówieniu „NIE”? 

–––––––––––––––––––––––
Zdecydowanie więcej na temat wsparcia rodziców, poparte badaniami, znajdziecie w książce Parents First - książce, która jest stworzona dla rodziców, którzy chcą czuć, że rodzicielstwo to radość a nie obowiązek.

#ParentsFirst, bo SZCZĘŚLIWY RODZIC = SZCZĘŚLIWE DZIECKO 

Dostępna w ⚡️sklep.psychomama.pl⚡️

Więcej praktycznej wiedzy na temat psychologii rodzicielstwa oraz prawdziwej równości:.
.
.
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
.
.

#asertywność #mojaprawda #wychowanie #kulturowo #zdrowiepsychiczne #mojedziecko #rodzice #rodzicielstwo #umiejętności #potrzeba #konsekwencje #oczekiwania #jakżyć
#ParentsFirst: nikt nie lubi rozpaczy dziecka. Pł #ParentsFirst: nikt nie lubi rozpaczy dziecka. Płaczu i podkówki.

Ale to, że tego nie lubi, to nie jest powód, żeby skupiać się na sobie, a nie na małej istocie. 

Nie naprawiajmy zanim nie uznamy emocji. Nie wciskajmy jedzenia, prezentów czy nie próbujmy kierować uwagi gdzie indziej. Pozwólmy tej emocji zaistnieć, przejść przez człowieka i dopiero potem możemy o tym pogadać.

Jak Wam idzie pocieszanie?
Jak nie lubicie być pocieszani?

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Zdecydowanie więcej na temat wsparcia rodziców, poparte badaniami, znajdziecie w książce Parents First - książce, która jest stworzona dla rodziców, którzy chcą czuć, że rodzicielstwo to radość a nie obowiązek.

Dostępna w ⚡️sklep.psychomama.pl⚡️

Więcej praktycznej wiedzy na temat psychologii rodzicielstwa oraz prawdziwej równości:
.
.
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
.
.
#płacz #rozpacz #smutek #emocje #trudneemocje #wsparcie #troska #błąd #trudy #naprawa #rzeczywistość #poprostubyć
#MatchaTalks: DLACZEGO TWOJE DZIECKO NIE CHCE ODŁ #MatchaTalks: DLACZEGO TWOJE DZIECKO NIE CHCE ODŁOŻYĆ TELEFONU?

Dziecko nie będzie zainteresowane odłożeniem kolorowego, grającego telefonu na rzecz książeczki czy kolorowanki, bo to nie jest tak atrakcyjne.

A czasem… dlaczego miałoby chcieć odłożyć telefon skoro widzi Ciebie rodzica z telefonem?

Najbardziej atrakcyjną zabawą dla dziecka zamiast telefonu, będzie zabawa z rodzicem. Więc jeśli chcesz, żeby dziecko zostawiło w końcu ten telefon – zaproponuj dziecku wspólną zabawę.

Jak udaje Wam się namówić dziecko do odłożenia telefonu? Czy proponujecie wspólną zabawę?
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Matcha Talks 2 to album-książka, który tłumaczy psychologię współczesnego świata i relacji, pozwala zrozumieć, że świat nie jest czarno-biały i pozwala zobaczyć go we wszystkich kolorach. Skłania do refleksji, przemyśleń i zmian, uczy krytycznego myślenia oraz sztuki dyskutowania. 

Ponad 150 zjawiskowych ilustracji wykonanych przez Fergusa O’Hare – światowej klasy designera i dyrektora kreatywnego.
Z najpiękniejszą okładką, wydana na pięknym, błyszczącym papierze, liczy ponad 400 stron oraz 33 psychologiczno-egzystencjalne opowieści połączone wspólnym mianownikiem – jak żyć w świecie, w którym wydaje się nam, że wszyscy oprócz nas totalnie stracili rozum. 

Dostępna w ⚡️sklep.psychomama.pl⚡️
Więcej praktycznej wiedzy na temat psychologii rodzicielstwa oraz prawdziwej równości:
.
.
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
.
.

#telefon #zabawa #gra #rodzic #zaangażowanie #wygoda #nuda #corobić #ząbawazdzieckiem #spokój #relaks #odpoczynek
#MatchaTalks: czy czasami myślisz, że mógłbyś #MatchaTalks: czy czasami myślisz, że mógłbyś lub powinieneś być lepszym rodzicem, niż jesteś? 

Jeżeli nie — to super. Twoja unikalność jest bardzo wielka i mega chcę Cię poznać 
Ale jeżeli jesteś jak ja i 99,9% innych rodziców, to raz na jakiś czas, czyli od 1 do 10 razy dziennie masz w głowie myśl, że powinieneś postarać się bardziej.

A czasami, patrząc na swoje cudownie piękne dziecko myślisz sobie: ono zasługuje na lepsze.
Jak ja mogłem wobec kogoś tak niewinnego i bezbronnego tak się zachować? Co ze mnie za człowiek? Co ze mnie za rodzic?

Czy masz czasami ścisk w sercu jak widzisz gdy inne matki genialnie sobie radzą? Wszystko ogarniają i są uśmiechnięte? Że nic ich nie męczy? Nie tracą cierpliwości?
I mało tego – chcą więcej dzieci, a Ty przy jednym ledwo zipiesz (my story)?

No więc olać to!
Olać Instagramowe ideały — nie są reportażem — są pozowaną rzeczywistością. 

Olać ciągłe rady ekspertów — co za dużo to niezdrowo. 
Mniej dążenia do ideału, a więcej radości z bycia ze swoim dzieckiem. 

NAUKA MÓWI, ŻE NIEDOSKONAŁOŚĆ JEST W CENIE, A KATOWANIE SIĘ — NIE JEST. 

Mamy dowody na to, że nieidealny rodzic jest lepszy niż idealny z Instagrama. 

Daj znać co Cię uwiera jak myślisz o tym, że jesteś nieidealnym rodzicem?
Kiedy Ci jest trudno?
Kiedy masz takie myśli?

———————————————————————
Matcha Talks 2 to album-książka, który tłumaczy psychologię współczesnego świata i relacji, pozwala zrozumieć, że świat nie jest czarno-biały i pozwala zobaczyć go we wszystkich kolorach. Skłania do refleksji, przemyśleń i zmian, uczy krytycznego myślenia oraz sztuki dyskutowania. 

Ponad 150 zjawiskowych ilustracji wykonanych przez Fergusa O’Hare – światowej klasy designera i dyrektora kreatywnego.
Z najpiękniejszą okładką, liczy ponad 400 stron oraz 33 psychologiczno-egzystencjalne opowieści połączone wspólnym mianownikiem – jak żyć w świecie, w którym wydaje się nam, że wszyscy oprócz nas totalnie stracili rozum. 

Dostępna w ⚡️sklep.psychomama.pl⚡️

.
.
#rodzic #rodzice #rodzicielstwo #parentsfirst #dowód #dowodynaukowe #naukowcy #wychowanie #nauka #nauczanie #rozwójdziecka #idealnirodzice #mamaitata #bliskość #rozwojdziecka
#ParentsFirst: 3 RZECZY, DZIĘKI KTÓRYM DZIECKO B #ParentsFirst: 3 RZECZY, DZIĘKI KTÓRYM DZIECKO BĘDZIE LEPIEJ FUNKCJONOWAŁO SPOŁECZNIE

Wychodzi na to, że musimy nauczyć nasze dzieci mnóstwo, mnóstwo różnych umiejętności.

Nauczenie ich tych 3 umiejętności pozwoli im lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Być może dzięki temu unikną niej rozczarowań, a więcej prawdziwych i solidnych znajomości i przyjaźni.

Jest też prosty sposób jak je tego nauczyć. Jaki?
#ParentsFirst. 

Ty musisz umieć i korzystać z tych kompetencji, wtedy i Twoje dziecko się nauczy.

Nie nauczyłbyś wiązać swoje dziecko butów, gdybyś sam nie potrafił, prawda? :)

Czy dodalibyście jeszcze jakąś ważną umiejętność?
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Zdecydowanie więcej na temat wsparcia rodziców, poparte badaniami, znajdziecie w książce Parents First - książce, która jest stworzona dla rodziców, którzy chcą czuć, że rodzicielstwo to radość a nie obowiązek.

Dostępna w ⚡️sklep.psychomama.pl⚡️

Więcej praktycznej wiedzy na temat psychologii rodzicielstwa oraz prawdziwej równości:
.
.
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
.
.

#dzieci #granice #pytania #odpowiedzi #nauka #rozwój #samoświadomość #ukształtowanie #wychowanie #rodzicielstwo #przygoda #zadowolenie
#MatchaTalks: kiedyś mi uszy więdły – teraz p #MatchaTalks: kiedyś mi uszy więdły – teraz pęka serce.

Gdy słyszę niektóre rady, to nie mogę uwierzyć co słyszę. Pół biedy rady – często jest to wypowiedziane jako krytyka tego, co my robimy.

Nasi rodzice nie mieli takiego dostępu do wiedzy jak my. Ale też nie mieli dostępu do tylu rad obcych ludzi, co my. 

Więc musimy znaleźć swój balans. Często to oznacza, że przede wszystkim musimy założyć kamizelkę rado i krytykodporną. Mamy wiedzę – powinniśmy się nią posługiwać. 

Jakie Wy słyszeliście średniowieczne poglądy, przy których chcecie: przewrócić oczami lub paść trupem? Lub przy których już Wam się nóż w kieszeni otwiera?

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Matcha Talks 2 to album-książka, który tłumaczy psychologię współczesnego świata i relacji, pozwala zrozumieć, że świat nie jest czarno-biały i pozwala zobaczyć go we wszystkich kolorach. Skłania do refleksji, przemyśleń i zmian, uczy krytycznego myślenia oraz sztuki dyskutowania. 

Ponad 150 zjawiskowych ilustracji wykonanych przez Fergusa O’Hare – światowej klasy designera i dyrektora kreatywnego.
Z najpiękniejszą okładką, wydana na pięknym, błyszczącym papierze, liczy ponad 400 stron oraz 33 psychologiczno-egzystencjalne opowieści połączone wspólnym mianownikiem – jak żyć w świecie, w którym wydaje się nam, że wszyscy oprócz nas totalnie stracili rozum. 

Dostępna w ⚡️sklep.psychomama.pl⚡️
Więcej praktycznej wiedzy na temat psychologii rodzicielstwa oraz prawdziwej równości:
.
.
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
Obserwuj ➡️➡️➡️➡️ @psychomama_julia 
.
.

#przekonania #myślenie #średniowiecze #rozpieszczanie #tulenie #noszenie #rady #dobrerady #intencje #poglądy #wiedza #psychologia #zaufanie #obowiązek #ochrona #świadomość
Skomentuj ten post koniecznie

Dziecko nie jest głupie.
Lubi to co najbardziej jest atrakcyjne.
Tak jak dorosły.

Dorosły tez woli wakacje niż odśnieżanie chodnika czy prace społeczne.

Dziecko kocha to co jest bardziej wciągające bez żadnego wysiłku: zmienia się obraz ,kolory, dźwięki itd

Książeczka czy nawet lego są często mało konkurencyjne (tak, wiem - niektóre dzieci kochają - to są rodzice ucałowani przez Boga i z dobra karma ;)

To co jest porównywalnie atrakcyjne lub bardziej to bycia w naturze: obraz się zmienia, są różne kolory, dźwięki, ale tez dziecko może być CZĘŚCIĄ tej rzeczywistości i ja tworzyć- czyli jest przewaga nad telefonem.

Kiedy byłam wśród plemion w Venezueli byłam zadzwonią tym jak mało zainteresowania wzbudził moj iPad: 5 min na robienie zdjec i dalej pobiegli bawić się na linach przy rzece czy rzucając butelka bo nie mieli piłki.

Bardzo wierze w dzika naturę która jest w każdym z nas. U dziecka nie jest nawet tak głęboko. 
Trzeba ja tylko obudzić 

Dajcie znać czy wy i wasze dzieci lubi być w naturze?
Gdzie najbardziej?
——
Więcej wskazówek na radosne rodzicielstwo i mądre wychowanie - w Parents First (której nakład jest na wyczerpaniu i na razie nie będzie dodruku).
—-
#dziecko #wychowanie #natura #las #jungla #rzeka #telefon
Chcę zobaczyć więcej Dołącz do plemienia

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Email
  • Polityka prywatności

ALL RIGHTS RESERVED Copyright © 2021 Julia Izmalkowa


Wróć na górę
psychomama
  • O NAS
  • PARENTS FIRST
    • LOVE FIRST
    • ME FIRST
    • CHILD FIRST
    • LOVE MONDAYS
    • MENTOO
  • REKOMENDACJE
  • KSIĄŻKI
  • MATCHA TALKS
  • EXPERT TALKS
  • SKLEP

CZYTAJ TAKŻEx

Najlepsze książki 2020 roku – subiektywny wybór

17 grudnia 2020

Najlepsze książki 2020 – subiektywny wybór dla dzieci i ich...

18 grudnia 2020

Chcesz czytać 1 książkę tygodniowo? Zasada numer 5 szczególnie może...

9 listopada 2016